середа, 15 квітня 2026 р.

 КОНСПЕКТ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 9 КЛАСІ З ВИКОРИСТАННЯМ  ВІЙСЬКОВОЇ ТЕМАТИКИ

Урок 78 

Тема: Тренувальний диктант

 Тривалість уроку – 45 хв.

 Тип уроку – урок закріплення вивченого матеріалу

Наочність та обладнання: мультиборд,  індивідуальні картки для самостійної роботи, підручник.  

Мета уроку:

* Навчальна: закріпити  вміння учнів правильно записувати текст під диктовку, звертаючи увагу на орфографію та пунктуацію.

*  Розвивальна: розвивати навички слухового сприйняття тексту та письма.

* Виховна: стимулювати в ліцеїстів процеси саморозвитку, формувати зацікавлення військовими спеціальностями.. 

 Організаційний момент та емоційне налаштування (2 хв.)

Мотивація до вивчення нового матеріалу – розвиток мислення.

Основна частина (40 хв.):

  Коментоване написання диктанту. 

Пам'ятаєте слова Наполеона про те, що «момент найбільшої вразливості настає одразу після перемоги»? Ось чому розумний полководець контратакує одразу після того, як ворог витіснив його військо із займаних позицій. Бажано, щоб командир контратакував свіжими резервами, солдатами, не виснаженими фізично та психологічно «американськими гірками» бою. Оскільки ворог може розслабитися й стати вразливим у своїй перемозі, цілком ймовірно, що навіть невеликі сили зможуть його подужати й перебрати назад колишню позицію.

Щоб воїни не стали вразливими після того, як захоплять позицію, вони мусять бути навчені автоматично братися за виконання низки завдань, щоб утримати її під своїм контролем.

Вони повинні створити кругову охорону, підготувати позиції для захисту й визначити сектори ведення вогню на випадок контратаки супротивника. Вони повинні перерозподілити боєприпаси, пити багато рідини, надавати першу медичну допомогу, евакуювати поранених і полонених, а також облікувати все спорядження. Командири повинні контролювати ситуацію та доповідати про неї вищому керівництву.

Відпрацьовуючи таке завершення  операції під час тренувань, воїни в реальному бою не розслаблятимуться в цей вразливий момент, а будуть зайняті виконанням життєво важливих обов'язків, необхідних для виживання й успіху на полі бою.

Військові, поліцейські, пожежники, парамедики та інші працівники стресових професій повинні розвивати таке мислення, практикуючи консолідацію та реорганізацію, щоб бути готовими до наступної місії. Для представників таких професій наступний виклик, пов'язаний із високим ризиком, може статися будь-якої миті, і від їхньої здатності рухатися до наступної цілі залежить життя. Старе японське прислів'я лаконічно передає цю концепцію: «Після бою затягніть шнури шолома». Іншими словами, не втрачайте пильності, здобувши перемогу.  (240 сл.)           

 [Гроссман Д., Крістенсен Л.. Бій: Психологія і фізіологія війни в часи війни та миру]

Висновок (3 хв.):

Підбити підсумки уроку, акцентуючи увагу на важливості тренувальних диктантів для покращення мовних навичок. 

 Домашнє завдання:

Повторити усно правила про пунктуацію в БСР, підготуватися до контрольної роботи

                                   КОНСПЕКТ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 9 КЛАСІ 

                                      З ВИКОРИСТАННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ ТЕМАТИКИ

                  Урок 58     

Тема: Основні види складнопідрядних речень (повторення)

 Тривалість уроку – 45 хв.

 Тип уроку – урок закріплення вивченого матеріалу

Наочність та обладнання: мультиборд, підручник.  

Мета уроку:

 * Навчальна: повторити основні види складнопідрядних речень; навчити учнів розрізняти види складнопідрядних речень за їхньою структурою та функцією.

* Розвивальна: розвивати навички аналізу мовного матеріалу та його практичного застосування, сприяти розвитку критичного мислення учнів; розвинути їхні вміння правильно використовувати складнопідрядні речення в усному та писемному мовленні.

* Виховна: підвищити мовленнєву культуру учнів, виховувати зацікавлення військовими професіями.

Організаційний момент та емоційне налаштування (2 хв.). Мотивація.

Перевірка домашнього завдання (10 хв.).

Основна частина (30 хв.):  

1.    Усне опитування про види СПР: питання до підрядних частин, , засоби зв'язку.

2.    Робота з реченнями (визначення членів речення, схеми):

ü Коли почався обстріл, військові швидко зайняли підготовлені позиції.

ü Розвідники вийшли вночі, щоб уникнути виявлення.

ü Командир повідомив, що операція проходитиме за новим планом.

ü Бійці, які тримають цю позицію, мають великий бойовий досвід.

ü Солдати повернулися на базу, коли завдання було виконано.

ü  Військові змінили маршрут, бо противник активізував розвідку.

ü Техніка, що була пошкоджена, швидко повернулася у стрій.

ü Операцію відклали, оскільки погодні умови стали небезпечними.

ü Якщо підкріплення прибуде вчасно, підрозділ зможе втримати позиції.

ü Військові зрозуміли, що противник відступає з позицій.

ü Інженери укріпили оборону, щоб захистити цивільних.

ü Хоч підрозділ зазнав труднощів, він виконав поставлене завдання.

ü Командир дозволить наступ, якщо ситуація на фронті стабілізується.

ü Вогонь був надто щільний, так що просування довелося зупинити.

Висновок (3 хв.):

Підбити підсумки уроку, акцентуючи увагу на ключових моментах: різновиди складнопідрядних речень і їх функції. Запитати учнів, чи залишилися у них питання. Рефлексія жестами. 

Домашнє завдання:

Виписати з військової літератури 5 СПР різних видів, створити до них схеми.



 

Конспект уроку української літератури в 11 класі на військову тематику

  Українська література                    Урок 65   Тема: Сучасна воєнна література. Творчість Артура Дроня Тривалість уроку – 45 хв. Т...