неділя, 8 березня 2026 р.

 

Конспект уроку української мови у 10 класі  з використанням військової тематики              

Урок 54   

Тема: Тренувальні вправи. Редагування текстів

 Тривалість уроку – 45 хв.

 Тип уроку – урок вивчення нового матеріалу

Наочність та обладнання: мультиборд, індивідуальні картки для самостійної роботи, підручник.  

Мета уроку:

* Навчальна: практично закріпити в учнів навички орфографічної грамотності.

* Розвивальна: розвинути в учнів навички критичного аналізу та редагування текстового матеріалу.

* Виховна: стимулювати в ліцеїстів зацікавлення військовими спеціальностями.

 Організаційний момент та емоційне налаштування (2 хв.)

Мотивація до вивчення нового матеріалу – розвиток мислення.

 Перевірка домашнього завдання (5 хв.)

-        вправа 7  на с. 126 підручника.

Основна частина (20 хв.):

ü Пояснити учням основні етапи редагування тексту: перевірка граматики, орфографії, пунктуації, стилістична обробка, логічна послідовність викладу думок.

ü Колективне редагування тексту 1 на дошці та на аркушах..

ü Текст 1

Під час розроблення моделі української армії майбутнього треба мати на увазі, що армія «мирного часу» після війни такої інтенсивності просто не може залишитися такою самою за розміром. […] Правда в тому, що саме люди – самостійно організований національний спротив і не дуже технологічно озброєні сили оборони держави – зупинили наступ ворожої Росії та зірвали бліцкриг.

І саме передові технології мають рішуче змінити навантаження на людину в армії майбутнього. Передусім це автоматизація та роботизація армії, розвиток у ЗСУ стратегічної компоненти й нелінійних можливостей ведення війни – це дасть змогу тримати орієнтир на професійну армію нового покоління з потужним, високотехнологічним арсеналом зброї. Автоматизація озброєння та впровадження в нього елементів штучного інтелекту має забезпечити такий рівень, щоб у майбутньому першими в наступ пішли не люди, а бойові роботи. І в обороні зустріли ретельно запрограмовані й добре озброєні машини. У цифровій армії передбачена максимальна автономність дій і створення єдиної мережі поля бою для всіх учасників – і це одна з відчутних технологічних переваг вітчизняного війська.

Сучасні можливості розвідки, обробки інформації та передавання даних дадуть змогу впровадити систему ситуаційної обізнаності й автоматизовану систему управління військами.. Оборонні спроможності мають бути підсилені розвідувальними супутниками й захищеним інтернетом, безпілотною авіацією та підрозділами наземних і морських (включно з підводними) дронів.

      (Кривонос С. Зі щитом або на щиті. Правда про війну. – К.: Брайт Букс, 2024. – 366 с.)

Закріплення вивченого матеріалу (15 хв.):

ü Індивідуальне редагування тексту 2 на оцінку.

Війна за реальність – це комунікативна війна, що ведеться шляхом формування цінностей, переконань та емоцій людей і здійснення впливу на них.

Загалом війна є найвищим ступенем протистояння в будь-якій сфері життя з метою змінити реальність у трьох просторах: фізичному (земля, вода, небо), когнітивному (уявлення людини про себе, інших та світ загалом) і віртуальному.

Особливість віртуального простору в тому, що він надає можливості впливу і у фізичному, і в когнітивному просторах. Онлайн можна хакнути програмне забезпечення атомної станції чи персональні дані людей, зруйнувати критичну інфраструктуру, розташовану на землі, у воді або в повітрі. І так само тут можна вполювати душу й мозок людини.

Комунікативна війна триває безперервно і стосується кожного в буквальному сенсі. 

 (Кулеба Д. Війна за реальність: як перемагати у світі фейків, правд і спільнот. – Київ: Книголав, 2019. – 384 с.) 

Висновок (3 хв.):

Підбити підсумки уроку, наголосивши на важливості редагування текстів. Підкресліть ключові моменти: перевірка граматики, стилістична обробка та логічна послідовність тексту.

Домашнє завдання:

Учням необхідно самостійно відредагувати короткий текст, який містить різні типи помилок, звернувши увагу на всі аспекти редагування, що були розглянуті на уроці. Текст 3 буде надано в друкованому вигляді.


 Додатки (роздатковий матеріал для редагування).

Текст 1.  Підчас розробленя моделі україньської армії майбутьнього треба мати на увазі, що армія «мирного часу» після війни такої інтинсивності просто неможе залишитися такою самою за розміром. […] Правда в тому що саме люди – самостійно організований національний спротив і не дуже технологічно озброєнні сили оборони держави – зупинили наступ ворожої росії та зірвали бліц-криг.

І саме передові технології мають рішуче змінити навантажиня на людину в армії майбутьнього. Перед усім це автоматизація та роботизація армії, розвиток у ЗСУ стратигічної компоненти й нелінійних можливостей веденя війни – це дасть змогу тримати орієнтир на професійну армію нового поколіня з потужним, високо технологічним арсеналом зброї. Автоматизація озброєня та впроваджиня внього елиментів штучного інтилекту має забеспечити такий рівень, щоб у майбутьньому першими в наступ пішли не люди, а бойові роботи. І в обороні зустріли ретельно запрограмованні й добре озброєнні машини. У цифровій армії передбачена максимальна автономність дій і створиня єдиної мережі поля бою для всіх учасників – і це одна з відчутних тихнологічних периваг відчизняного війська.

Сучасні можливості розвідки, обробки інформації та перидаваня даних дадуть змогу впровадити систему ситуаційної обізнаності й автоматезовану систему управліня військами.. Оборонні спроможності мають бути підсилині розвідувальними супутниками й захищеним інтернетом беспілотною авіацією та підрозділами на земних і морських (включно з під водними) дронів.

 

Текст 2.       Війна за реальнісьть – це комунікативна війна що ведецься шляхом формуваня цінностей, переконаннь та емоцій людей і здійсненя впливу на них.

Загалом війна є найвижчим ступинем протистояня в будь якій сфері житя з метою змінити реальнісьть у трьох просторах фізичному (земля, вода, небо), когнітивному (уявлення людини про себе, інших та світ загалом) і віртуальному.

Особливісьть віртуального простору втому що він надає можливосьті впливу і у фізичному, і в когнітивному просторах. Онлайн можна хакнути програмне забезпечиння атомної станції чи персональні данні людей, зруйнувати кретичну інфраструктуру, росташовану на землі, у воді або в повітрі. І так само тут можна впольовати душу й мозок людини.

Комунікативна війна триває бесперервно і стосуєцься кожного в буквальному сенсі. 

 

Текст 3.        Якщо ти неслужив, нестерав ноги, не розумієш як витягувати солдата з пекла  як виконати дуже спецефічне завданя під час ризикованої операції – то й поставити завданя своїм підлеглим ти також незуміїш. У ССО тебе сприймають тоді, коли ти рівний: спав разом біля багатя, ділив із ними горня чаю, останю цигарку на полігоні чи на фронті. Мої переконаня незмінилися: офіцер, який небув на посаді командира групи спец призначення, невідчуватиме всієї специфіки цієї важкої й особливої служби. А щоб усе правельно спланувати, треба бути одним з вовків у зграї яку очолюєш. У нас завжди казали: «якщо ти небув молодим вовком, то досвідчиним вовчиськом уже нестаниш».         (Кривонос С. Зі щитом або на щиті. Правда про війну. – К.: Брайт Букс, 2024. – 366 с.)

  Конспект уроку української мови у 10 класі   з використанням військової тематики               Урок 54     Тема: Тренувальні вправи. Ред...