неділя, 14 грудня 2025 р.

 

Конспект відкритого урокуз української мови у 9 класі (з використанням військової лексики) 

Проведено 3 грудня 2025 року

Тема: Складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними

 Тривалість –45 хв.

Тип уроку – урок засвоєння нових знань.

Наочність та обладнання: інтерактивна дошка, презентація, індивідуальні картки, підручник.   

Цілі уроку:

      Ознайомити учнів з поняттям складнопідрядних речень з підрядними з’ясувальними.

      Навчити ліцеїстів визначати складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними у тексті.

      Розвивати вміння аналізувати структуру речень.

      Закріпити навички вживання складнопідрядних речень у власному мовленні.

      Виховувати повагу до професії військовослужбовця та зацікавлення нею.

Вступ (2 хв.):

Організаційний момент. Шикування з рапортом.

Починається урок з нагадування про прийдешнє свято – 6 грудня. Тому урок буде присвячений Дню Збройних сил України.

Слайд 1

Запис теми у зошити

 Слайд 2

Коментар учительки про цілі уроку

Актуалізація вивченого про СПР (11 хв.)

1.    Усне опитування про ознаки та види СПР (1 хв.)

 

Слайд 3

2.    Аналіз речень: записати у зошити, створити схему, визначити засіб зв'язку – сполучник чи сполучне слово            (10 хв.)  

 3 учні записують схеми на дошці та коментують.     

1.Історія доводить, що жодні випробування не здатні зламати гідність українського народу.

2. Ми добре знаємо, хто сьогодні стоїть на варті нашої свободи.

3.Дякуємо військовим за те, що вони щодня захищають українські міста і села.

Слайд 4 «Перевірмо свою орфографічну вправність»

після запису та аналізу усіх чотирьох речень

Основна частина (19 хв.)

Слайд 5 «Індивідуальна робота з реченнями»

1.    Робота з картками (10 хв.).

По 3 речення для аналізу кожному учневі: на картці  підкреслити граматичні основи речень, намалювати схеми та визначити засіб зв'язку – сполучник чи сполучне слово.                                      

У процесі самостійної роботи учнів учителька запитує про зміст речень та аналіз їх.                   

Зібрати картки 

Слайди 6-7 «Робота з текстом» 2.    Робота з текстом (9 хв.).

Знайти у тексті і виписати у зошити складнопідрядні речення означальні (1-й варіант) та з'ясувальні (2-й варіант). Створити до цих речень схеми.

 

Світанкове сонце вже піднімалося над позиціями. І тут військові побачили безпілотник, який повільно рухався вздовж лісосмуги. Командир наказав розвідці перевірити інформацію спостережної групи. Усі розуміли, що будь-який рух у  цьому напрямку міг свідчити про ворожу активність.

Бійці підійшли до схованки, у якій зберігалося обладнання для спостереження, і підготували тепловізор. Після кількох хвилин огляду вони доповіли, що на околиці помічено ворожу техніку. Вдалині виднілися бойові машини, що були замасковані гіллям та сітками. Командир віддав наказ уточнити, чи є поруч підрозділи підтримки. У разі загрози вони б підсилили оборону. 

Опитування про виконану з текстом роботу. 

Активності (10 хвилин):

Слайд 8. Творче завдання «Щиро про себе»

Творче завдання «Щиро про себе» (продовжити речення так, щоб утворилися СПР з'ясувальні

Я мрію  _________________________________________

Я впевнений _____________________________________

Мені дуже хочеться _______________________________

Рефлексія (3 хв.):

Слайд 9 (питання для рефлексії та домашнє завдання)

Питання для рефлексії:

Ø На уроці я зрозумів…

Ø Мені ще було важкувато…

Ø Я засвоїв тему: добре   (піднімають палець - «вподобайку»

                           треба ще повторити (відповідний рух рукою)

Заміна зошитів.    

Слайд 10.  Домашнє завдання:

Письмово домашня вправа (А, Б) на с. 75 підручника.



Додаток.                      Картки з реченнями для аналізу

_____________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

1.   Я зрозумів, що побратимство – це не просто слова, а щоденна готовність допомагати іншому та захищати один одного.

 

2.   Молоді ветерани часто говорили, що найважче – втрачати побратима.


3.   Ми відчуваємо, що зв'язок між побратимами зростає щоразу під час подолання випробувань.


 

________________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

4.   Ветеран у спогадах наголосив, що побратимство зберігається навіть після зміни місця служби. 

5.   Солдати згадували, що саме підтримка побратимів допомагає витримувати найважчі моменти війни.


6.   Я переконався, що побратимство – це сила, народжена у взаємній довірі та самопожертві.

 

 

 

________________________ Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

7.   Вони розповідали, що побратимство народжується з довіри до іншого.

8.   Ми добре знаємо, що справжній побратим ніколи не залишить у біді.

 

9.   Командир підкреслив, що сила підрозділу тримається на взаємній підтримці та єдності між побратимами.

 

 

______________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

10.    Хлопці зізналися на зустрічі зі школярами, що на фронті найціннішою стає не зброя,  а людина поруч. 

11.     Я усвідомив, що саморозвиток починається з уміння чесно оцінювати власні сильні та слабкі сторони


12.     Друг зрозумів, які позитивні результати дає щоденна праця над собою.

 

 

________________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

13.     Друзі підказали мені, що варто навчитися планувати свій час і впевнено рухатися до особистих цілей.

 

14.     Я переконався, що читання й освіта відкривають нові можливості для розвитку особистості.


15.     Психологиня пояснила, що формування корисних звичок допомагає людині ставати більш дисциплінованою та стійкою.

 

 

______________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

16.     Ми часто не помічаємо, як навіть невеликі зусилля щодня поступово змінюють характер і мислення. 

17.     Офіцер пояснив, чому без наполегливості неможливий справжній саморозвиток. 

18.    Я дізнався, що ефективний саморозвиток вимагає поєднання мотивації, знань і постійної практики.

 

 

________________________ Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

19.    Люди починають розуміти, що шлях до себе часто складний, але приносить найбільше внутрішнє зростання.

20.     Ми віримо, що Збройні сили України здатні захистити незалежність держави від будь-якої загрози.

 

21.    Командир повідомив, що підрозділ успішно виконав бойове завдання.

 

 

________________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

22.    Ми добре знаємо, хто стоїть на передовій і щодня ризикує життям заради нашої безпеки.

23.    Військові зазначили, що ситуація на фронті залишається під контролем.

24.     Усі розуміють, що сила ЗСУ тримається на мужності та професіоналізмі військових.

 

 

 

______________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

25.     Ми дізналися, яку підготовку проходять бійці перед виконанням бойових завдань. 

26.     Волонтери розповіли, яке необхідне спорядження передали військовим. 

27.     Люди часто цікавляться, як працюють сучасні системи ППО.

 

 


________________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

28.     Усі знають, що український народ ніколи не втратить віри у свою свободу.

29.     Ми переконані, що сила українців народжується з єдності та взаємної підтримки.


30.     Кожен із нас відчуває, що незламність – це не просто слово, а спосіб життя нашої нації.

 

 

________________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

31.     Ми усвідомлюємо, що сила українського духу зростає саме в часи випробувань 

32.     Українці вірять, що спільна мета та любов до Батьківщини допоможуть подолати будь-які труднощі.

33.     Командир розповів, як його побратими тримали оборону під сильним обстрілом.


 

________________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

34.    Українці щиро вірять, що мужність захисників і захисниць допоможе їм здобути перемогу 

35.    Учитель звернув увагу на те, що кожна історія військовослужбовця – це приклад незламності.

36.     Волонтери передали на фронт повідомлення про те, що вся країна підтримує своїх героїв.

 

 

________________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

37.    Світ побачив, що українці впевнено борються за свої цінності навіть за найскладніших обставин. 

38.    Ми віримо, що Збройні сили України здатні захистити незалежність держави від будь-якої загрози.


39.    Я усвідомив, що саморозвиток починається з уміння чесно оцінювати власні сильні та слабкі сторони.

 

________________________ Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

40.    Бійці розповідали, що побратимство народжується з довіри до іншого. 

41.    Ми добре знаємо, що справжній побратим ніколи не залишить у біді.

 

42.    Командир підкреслив, що сила підрозділу тримається на взаємній підтримці та єдності між побратимами.

 

______________________  Речення для аналізу: на картці  підкреслити граматичні основи, намалювати схеми та визначити сполучники чи сполучні слова (3 бали)

43.     Ми часто не помічаємо, як навіть невеликі зусилля щодня поступово змінюють характер і мислення. 

44.     Офіцер пояснив, чому без наполегливості неможливий справжній саморозвиток.

45.    Я дізнався, що ефективний саморозвиток вимагає поєднання мотивації, знань і постійної практики.

  Текстовий матеріал для вивчення розділу «СИНТАКСИС» на військову тематику   Тема: ПРОСТЕ УСКЛАДНЕНЕ РЕЧЕННЯ Варіанти завдань для р...